Hijyen Konusunda Egzamaya Dikkat

Zilan Hastanesi Cildiye Doktoru Uzm. Dr. Mutlu Çayırlı, Covid-19 virüsünün cildimize etkileri ve cilt sağlığımızla ilgili uyarılarda bulundu.

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını insanlarda artan kaygı ile birlikte hijyen hassasiyetinin artmasına sebep olmaktadır. Kolonya, alkol ve antiseptik gibi dezenfeksiyon ürünlerinin yoğun olarak uygulanması ile birlikte artan el yıkama sıklığı zamanla ellerde kızarıklık kuruma çatlama ile kendini gösteren egzemaya sebep olabilmektedir. Corona salgını sebebi ile son dönemlerde polikliniğimizde egzema hastalarında gözle görülür bir artış dikkat çekmektedir.

İçinden geçtiğimiz bu hassas dönemde elerimizi yıkadıktan sonra bir nemlendirici krem ile ellerimizi nemlendirmek egzema oluşumunu engelleyebilir. Ayrıca hijyen tedbirlerinde aşırıya kaçmamak ellerimizi makul sayıda ve sürede yıkamak önemlidir. Elerimizi yaklaşık 20 saniye boyunca ilik su ile sabunla yıkamamız virüsü yok ederken egzema görülme olasılığını da azaltacaktır. Kullanılan temizlik ürünlerinin cilt yapısına uygun nemlendirici etkili (uygun pH li sabunlar) olmasına dikkat etmeliyiz.

Corona döneminde bir diğer önemli husus da bu dönemde olmazsa olmazımız maskelerin özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerde egzemaya sebep olabilmesidir. Yüzde alerjik reaksiyona yol açan boya içermeyen ve pamuk yapılı maskelerin kullanılması önemlidir.

Pusula Gazetesi
08.12.2020