Hamilelikte Ayrıntılı Ultrasonun Önemi

Yrd. Doç.Dr. Yüksel Işık; “4 boyutlu ultrasonlar bebeğin gülen yüzünde, vücudunda ellerinde ayaklarında fiziksel engel olup olmadığının belirlenmesinde önemlidir. Sık karşılaşılan bir durum olan bebeğin boynuna kordon dolanması durumu da bu yöntemle tespit edilebilmektedir. Doğumdan sonra düzeltilebilen ve halk arasında tavşan dudağı olarak bilinen yarık dudak da 4 boyutlu görüntülemeyle daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu durumlarda erken müdahale şansı da artmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı için yapılan ayrıntılı ultrasonun bir parçası haline gelmiştir. Gebeliğin 20. haftasında yapılan ayrıntılı ultrason sayesinde 125 gebelikte bir görülen ve doğum sonrası erken müdahaleyle bebeğin yaşama olasılığını artıran kalp anomalileri de rahatlıkla teşhis edilebilmektedir.”dedi

Gebelikte ayrıntılı ultrason zorunlu bir uygulama değildir. Fakat bebeğin;
*Önemli gelişim kontrol noktası olan kafatası yapısı,
*Uzuvların sağlıklı gelişim gösterip göstermediği,
*Eklemlerde eksiklik olup olmadığı,
*Bel açıklığı,içe dönük veya dışa dönük uzuv yapıları,
*Kalp sağlığı (anomali,defekt oluşumları)
* Yarık dudak veya damak yapısı ayrıntılı olarak incelenebilmektedir.

Tüm bu verileri en ince detayına kadar gözlemleyebildiklerini belirtenYrd. Doç. Dr. Yüksel Işık; “Doğum esnasında herhangi bir sağlık sorunu sürprizine karşı önlem alınabilmesi için her hastalığın tedavisinde birinci olumlu faktör olan erken teşhis konusunda ayrıntılı USG en doğru sonuçları vermektedir.
Yrd. Doç.Dr Yüksel Işık; “Dört boyutluultrason sayesinde anne ve baba adaylarının sorularına daha net yanıtlar vermekle beraber, anne ve baba adaylarının “Bebeğim sağlıklı mı? Beyin, akciğer ve karın yapısı normal mi? Eli ayağı düzgün mü?” sorularını da yanıtlayabilmekteyiz. Ayrıca4 boyutlu ultrasonlar sayesinde bebeğin gerçeğe yakın görüntülenmesi ve bebeğin kime benzediği konusu da netlik kazanabilmektedir. Görüntüleme sırasında çekilen dört boyutlu ultrason resimleri anne ve baba adayını mutlu etmektir. Ultrason fotoğrafları ve videoları gebeliğin anne üzerinde oluşturduğu kaygıyı azaltmakta ve bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirmektedir” dedi.

Tarafsız Haber Gazetesi
09.02.2021