Çocuğumuzu Pandemiden Nasıl Koruyabiliriz?

Özel Batman Zilan Hastanesi Çocuk Doktoru Uzmanı Duygu Eraslan; “2020 yılında tüm dünyayı çocuk yaşlı demeden etkisi altına alan, hepimizin hayatını derinden etkileyen COVİD-19 pandemisi nedeniyle, bir yandan korku ve kaygılarımızla diğer yandan 2020 yılından edindiğimiz tecrübe ve bilincimizle 2021 yılına girmiş bulunmaktayız. Küçük büyük hepimiz bu geçtiğimiz süreçten iyi-kötü etkilendik. Biz büyüklerin bile zaman zaman bocaladığı bu süreçte, çocuklarımızın etkilenmemesi, yara almamaları neredeyse mümkün değil. Bu noktada biz ebeveynler, soğukkanlılığımızı yitirmeden, tüm korkularına rağmen çocuklarımızın nasıl daha güvenilir bir halde geleceği yaşayabileceğini, onlara örnek olarak göstermeli, ne olursa olsun yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz. 

Bir yerlerde dışarı çıkmaya korkan, aman dokunma, aman elleme, öpme, diye sürekli korkuyla ve emir kipleriyle karşı karşıya bırakılan çocukların daha da güvensiz büyüme ihtimali olduğunu belirten Uzman Dr. Duygu Eraslan, “Lütfen kaç yaşında olursa olsun, minik adamlarımız ve kadınlarımızla konuşalım. Çünkü sandığımızdan çok daha akıllı, koca yürekli çocuklarımız var. Neyi neden yaptığımızı ve yapmamız gerektiğin anlatın. Bu süreçte iyi beslenmezsek, uykumuzu zamanında almazsak, temizliğimize dikkat etmezsek, Allah’ın bize emanet ettiği bu mükemmel bedenlerin güzel giysisine iyi bakmazsak, gözle görülmeyecek kadar küçük, ancak bir o kadar fırsatçı mikroplarınbizi zayıf anımızda yakalayıp canımızı acıtabileceğini ve hep beraber üzüleceğimizi çocuklarınıza izah edin” dedi.

“Ayrıca ne kadar güçlü olursak mikropların da bize bir o kadar uzak kalacağını anlatarak, her gün taze meyve suyu, keçiboynuzu pekmezi, taze zencefil rendesi ve propolis damla ile çocuklarımızın güne daha sağlıklı başlayabileceğini bilmeliyiz. Yemek aralarında çocuklarımıza bol sıvı vermeli, haftada üç gün mutlaka zeytinyağlı sebze yemeği, haftada bir gün balık, ara öğünlerde badem, fındık, kuru üzüm, kayısı incir gibi sağlıklı atıştırmalıklardan tükettirmeliyiz. Güneş ışığından yeterince faydalanamayan çocuklarımıza günlük Devit-3 damlalarından vermeliyiz. Stres hormonlarını ve vücudumuzu etkileyen sitokinlerin salınımını engellemek için çocuklarımızla, birlikte spor, resim, yemek yapmak ve kitap okumak gibi çok çeşitli aktiviteler yapabiliriz. Son olarak çok sevdiğim bir sözle cümlelerimi tamamlamak istiyorum; “Bilinçli bir ailenin en büyük şansı sağlıklı bir çocuk sahibi olabilmekken, zeki, akıllı, sağlıklı bir çocuğun en büyük şansı ise onun farkında olan sağlıklı-bilinçli bir aileye sahip olmaktır”

Sonsöz Gazetesi
04.02.2021