Yetersiz su alımı böbrek hastalığına davetiye çıkarıyor!

İnsan yaşlandıkça vücut su kaybetmeye başlar. Aslında bu da yaşlanmanın nedenidir. Ani gelişen vücuttaki su kayıplarında, vücutta dolaşan kan miktarının yeterli olabilmesi için vücut önce yavaş yavaş sıvı atışına engel olur. Böbreklerde idrar çıkışı durur. İdrar miktarı vücut tansiyonunun düşmesine engel olmak için idrarı tutar ki vücutta kan dolaşabilsin. Özellikle yaz dönemlerinde çocuklarda çok sık karşılaşılan ishal vakalarında yeterli su alınamadığı zaman idrar çıkışı durur ve böbrek yetmezliğine neden olur. Aynı şekilde yaşlı hastalarda da yaz dönemlerinde rastlanan ishalden dolayı böbrek yetmezliğiyle sık karşılaşılır.” 

Böbrek taşı ve böbrek hastalıklarının en önemli sebeplerinden biri yetersiz su tüketmektir.

Türkiye’ de sık görülen böbrek taşı oluşumunun en önemli sebeplerinden birinin yetersiz sıvı tüketimi olduğunu belirten Uzm. Dr. M. Mustafa Özer şunları kaydetti: “ Su eksikliği uzun süre ve şiddetli devam ederse konfor bozucu etkilerin yanında sağlığı tehlikeye atacak etkilere neden olur. Az su içmek ve vücudun uzun süreler susuz kalması böbrek taşı oluşumuyla yetersiz sıvı tüketimi çok yakın ilişki içindedir. Özellikle böbrek taşlarının en yaygın görülen formu olan kalsiyum okzalat taşları Türkiye’ de çok fazladır. Bu nedenle böbrek taşı oluşumunu engellemek için su tüketimi ihmal edilmemelidir.”

Böbrek taşının kişiye ağır ıstırap verdiğini vurgulayan Uzm. Dr. M. Mustafa Özer, “Yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Tedavi edilmediğinde ise böbrek yetersizliğine yol açması muhtemeldir. Eğer günlük idrar çıkarımı 2 litrenin üzerinde olursa yani bunu gerçekleştirmek için yeterli sıvı alırsak böbreklerde taş oluşum riski ve sonrasındaki riskler de azalmış olur.” İfadelerini kullandı

Uzm. Dr. M. Mustafa Özer; araştırmalara göre erkeklerin günde en az 2,5 litre kadınların ise en az 2 litre su tüketmesi gerektiğini vurgulayarak, bu miktarın kişinin vücut özellikleri ve yaşadığı ortama bağlı olarak artabileceğini sözlerine ekledi.

Demokrat Haber Gazetesi
22.06.2021