Psikolojik Rahatsızlıklar, Önemli Hastalıklara Yol Açabilir

Psikiyatri Doktoru Doç. Dr. İbrahim Fatih Karababa, psikolojik destek almanın, delilik ya da zayıflık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini açıkladı, önemli bilgiler paylaştı.
Karababa “Günümüzde birçok kişi psikolojik kökenli rahatsızlıklar yaşamasına rağmen, tedavi veya danışmanlık almaktan çekiniyor. Aylarca, haftalarca, hatta yıllarca görülebilen psikiyatrik hastalık belirtileri kişiye ve çevresine zararlı ve tehlikeli boyutta olabiliyor. Özellikle bölgemizde psikolojik destek almak bir zayıflık ya da delilik olarak değerlendirilebileceği korkusuna neden olmakla birlikte kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren, kişide isteksizlik, hayattan zevk alamama, yaşama isteğinde azalma umutsuzluk ve yorgunluk gibi belirtiler verebiliyor. Psikolojik rahatsızlıklar yaşayıp da bu konuda uzmanlardan yardım almayan birçok insan bu sıkıntılarıyla yaşamaya devam ediyor. Psikiyatri veya psikologa başvurmak en son seçenek oluyor. Çoğu zaman bu kişiler sahtekâr insanlara tarafından suiistimal ediliyorlar. Problemin çözüm süreci uzadıkça, problemi çözmek de zorlaşıyor.  Bu şekilde, psikolojik rahatsızlıklar tedavi edilmeyince oldukça kötü sonuçlara yol açabiliyor” dedi.

PSİKOLOJİK SORUNLARA BAĞLI BEDENSEL RAHATSIZLIKLAR DA YAYIN
Psikolojik sorunlara bağlı bedensel rahatsızlıkların da oldukça yaygın görülebildiğini belirten Karababa “Çoğu insan çarpıntı, uyuşma, halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi gibi şikâyetlerle uzun zaman doktor doktor dolaşıyor. Gereksiz birçok tahlil ve tetkik yaptırıyor. Yerinde olmayan tedaviler alamıyor” dedi.

DEPRESYON, HERKESTE FARKLI ETKİLER GÖSTEREBİLİR
Depresyon ile ilgili de açıklamalarda bulunan Doç. Dr. İbrahim Fatih Karababa “Bazı kişiler depresyon halini, derin bir boşluk duygusu şeklinde tanımlarken bazı bireyler ise yaşam ile bağlantıları kopmuş, boş bir duygusuzluk hali şeklinde ifade edebilirler. Depresyon belirtileri herkeste farklı etkiler ve tepkiler yaratabilir. Özellikle erkeklerde depresyon belirtileri genellikle şiddetli öfke nöbetleri ve huzursuzluk şeklinde olabilirken, kadınlarda ise yoğun hissizlik, yaşamdan zevk alamama şeklinde kendisini gösterebilmektedir. Özellikle son dönemde yapılan araştırmalar, depresyonun ve diğer psikolojik rahatsızlıkların yüksek oranda tedavi edilebildiğini göstermektedir. Depresyon tedavisinde başarıya ulaşabilmenin en önemli noktalardan biri depresyonda olan bireyin tüm tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olup, kendisi için en uygun seçeneğe karar verebilmesidir. Günümüzde orta dereceli ve şiddetli depresyonun tedavisinde en çok tercih edilen yöntemler antidepresanlar ve psikoterapidir. Özellikle depresyonun daha hafif formlarında konuşma terapilerinin en etkili tedavi yöntemi olabilmektedir. Antidepresan tedavisinde karşılaşılan en büyük problemlerden biri de kişilerin birkaç günlük ilaç kullanımından sonra işe yaramadığı gerekçesiyle ilacı bırakmalarıdır. Bu nedenle eğer depresyon tedavisinde doktorunuz tarafından ilaç önerildiyse, önerilen süre boyunca ilaçları aksatmadan kullanmak gerekir. İnsanlar psikiyatrik tedavi görmekten korkmamalıdırlar. Aksine tedavi görmemek istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir” dedi.

Sonsöz Gazetesi 
05.05.2021