Covid-19'un Etkilerini Solunum Fizyoterapisti İle Atlatabilmek Mümkün

Solunum Terapisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
Nefes alıp verme, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi görünmektedir. Fakat doğru nefes almak sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarındandır. Solunum terapisi, astım, KOAH, kistikfibrozis gibi herhangi bir akciğer hastalığı olanlar veya başka bir nedenle nefes darlığı çekenler için oldukça yüz güldürücü neticeler vermektedir. Bunlarla birlikte akciğer rahatsızlığı olan veya geçiren hastalar, nefes darlığını ciddi olarak hissetmiyorlarsa bile, merdiven çıkma, yokuş yürüme gibi normal günlük aktiviteler sırasında güçlük yaşıyorsa, efor kaybı söz konusuysa, çok kolay yorulup sıklıkla dinlenme ihtiyacı doğuyorsa ya da hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde de solunum terapisi uygulanabilmektedir.

Covid-19 Geçirenlerde Solunum Terapisi İşe Yarar mı?
Bilindiği üzere Covid-19 herkesi farklı şekilde etkilemektedir. Büyük bir kısım asemptomatik ya da hafif bir şekilde bu hastalığı atlatırken, bir kısım da hastalar da akciğerlerin ciddi şekilde etkilendiği, oksijen gereksinimi süreçlerini yaşamakta, yoğun bakım ihtiyacı ile karşılaşmaktadır. Covid-19’u ağır atlatan hastalarda akciğerlerde fonksiyon kayıpları, kapasite azalması, solunum yetmezliği, nefes darlığı, zatürre, fibrozis (akciğer zarlarında yapışıklık) gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Akciğerler etkilenince damarlarda kan pıhtılaşmalarına sebep olmakta, solunum kapasitesi ciddi oranda düşmekte ve akciğerlerin bazen tamamına yakını etkilenebilmektedir.Klasik yöntemlerle ve ilaç tedavileriyle akciğerin solunum kapasitesini arttırabilmek mümkün olmadığından, bu tür hastaların akciğer fonksiyonlarını geri kazanabilmeleri ve koronavirüsün zararlı etkilerini pulmoner rehabilitasyon (solunum terapisi) ile atlatabilmeleri mümkündür. Bu hastalığın etkilerini iyileştirmek için solunum terapisi büyük fayda sağlamaktadır.
Solunum terapisi yöntemi ile akciğer sekresyonunu azaltmak, bunun sonucunda akciğerin solunum kapasitesini artırmak amaçlanmaktadır. Oksijenlenmesi artan hastalarda pıhtılaşma sorunları da azalır. Vücuttaki oksijenlenme artınca hastanın erken dönemde yorgunluk sorunları son bulmakta veya oldukça azalmakta, organ fonksiyonları ise normale dönebilmektedir.

Solunum Terapisi Nasıl Uygulanır?
Pulmoner rehabilitasyon, hasta ayrıntılı değerlendirildikten sonra kişiye özgü hazırlanan bir programdır.Hastanın bulaştırıcılığı sona erdikten ve tıbbi olarak durumu stabil hale geldikten sonra göğüs hastalıkları ve fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları tarafından kişiye özgü programlar oluşturulup uygulanmaktadır.Pulmoner rehabilitasyon; hava yollarını temizleyerek ve solunum kaslarını kuvvetlendirerek hastanın daha rahat solunum yapmasını amaçlayan bir terapi yöntemidir. Yapılan uygulamalar ile hastalarda görülen bitkinlik, halsizlik ve çabuk yorulma gibi olumsuz etkilerin ortadan kaldırması hedeflenir.
Pulmoner rehabilitasyonun(solunum fizyoterapisinin) içeriğinde, hastalara pozisyonlama,öksürme ve drenaj yöntemleri uygulanarak akciğerlerin her bölgesinin iyi bir şekilde havalanmasını sağlayan lokal solunum egzersizleri, mobilizasyon ve solunum kaslarının fonksiyonlarını geri kazandıracak egzersizler yer almaktadır. Uzun süreli yoğun bakımda kalarak hareketsiz kalmış olan hastalarında tekrar eski hareketliliğine kavuşabilmesi için programa eklem hareket açıklığı ve güçlendirme egzersizleri eklenmektedir. Uygun bir şekilde uzman ellerde uygulandığında solunum fizyoterapisi hastaların yaşam kalitesini arttıran, güzel sonuçlar alınan bir uygulamadır.

Demokrat Haber Gazetesi
23.02.2021